matkim clinic, Matbaacılara İlham Veriyor

 

Son dönemde ülkenin dört bir yanındaki matbaalarda hararetli çalışmalar var. Kimisi baskı kalitesini arttırma, kimisi alkolsüz baskıya geçme, kimisi yeni baskı yöntemleri ile baskılarını çeşitlendirme peşinde. Tek ortak noktaları ise bu iş için matkim clinic’ten yardım almaları. Firma genel müdürü A. Şafak Yılmaz, matkim ve mümessilliklerinin biriktirdiği tecrübe ile matbaacıların tüm soru ve sorunlarına cevap bulmaya çalıştıklarını anlatıyor:

 

Tüm taraflar için kazançlı bir ortaklık

“Aslına bakarsanız; bizler matbaacı dostlarımız ile bu tür ortak çalışmaları çok uzun senelerdir yapıyorduk. Fakat son dönemde matbaaların üretimde uzmanlaşmaya gitmesi onları da kendi alanlarında yenilikler aramaya itti. Bizim 45 yıllık tecrübemiz Avrupalı ve Amerikalı meslektaşlarımızın tecrübeleri ile birleştiğinde de bu bilgi birikiminin matbaacı arkadaşlarımızın işlerinde uzmanlaşarak kendi makine parkurları dahilinde ne gibi farklı baskı teknikleri ile veya ne çeşit farklı malzemeler kullanarak farklı, kaliteli ve ilham verici baskılar alabileceklerini kendilerine göstermeye başladığımız andan beri ortaya tüm taraflar için karşılıklı kazanç anlamına gelen işler çıkmaya başladı.”

 

matkim clinic üç başlık altında hizmet veriyor

“matkim clinic başlığı altında üç farklı servis veriyoruz. Bunlardan birincisi Baskıda Farklılaşma Servisi ki bundan kısaca bahis ettim. İkinci servisimiz ise Kaliteli Baskı Servisi. Son dönemde şunu farkettik ki matbaacı dostlarımız hayatın günlük akışı içerisinde dönem dönem baskı kalitelerini gözden kaçırabiliyorlar. Bizim işimiz ise onların kendi fiziksel baskı odası imkanları dahilinde alabildikleri en kaliteli baskı şeklini devamlı hale getirecek bir takım çalışmalar yapmak. Örneğin alkolsüz baskıya geçmek de aslında kalitenin stabilizasyonu için bu çalışmalardan biri. Bunun yanında makine bakım programı yazdığımız matbaalarda da kalitenin üst düzeyde tutulması, iş olmaktan çıkıyor. Dostlarımız için matkim clinic’in yaptığı çalışma başlıklarının sonuncusu ise Sorun Çözüm Servisi. Bu servisi ise kısaca baskı, baskı öncesi ve sonrasında yaşadıkları problemleri en pratik ve kalıcı yöntem ile ne şekilde halledebilecekleri konusunda çözme olarak özetleyebilirim. Kendi konumuz olmayan problemlerin çözümünde dahi onlar için araştırıyor ve yardımcı olmaya çalışıyoruz.”

 

Bir baskı hasatanesi: matkim clinic

Yılmaz, matkim clinic’i bir baskı hastanesine benzetiyor. “Üç farklı polikliniğimiz var”, diyen Yılmaz, baskıya nasıl değer katılabileceğini matkim clinic uzmanlarının reçetelediğini, anlatıyor:

“Örneğin sorun çözüm merkezinde sadece teknik takipteki arkadaşlarımız koşuştururken farklılaşma servisimizde teknik, satış ve hatta halkla ilişkiler servisimizdeki arkadaşlarımız da matbaacı dostlarımız için çalışıyorlar. Örneğin yurt dışında çeşitli teknikler ile basılmış olan materyallerin toplanması, baskı tekniklerinin öğrenilmesi ve bunun matbaacı dostlarımıza aktarılması için çalışan ayrı bir grubumuz var. Bu örnekler toplandıktan sonra üzerinde kağıdın cins ve yapısından tutun mürekkebin, yaldızın, lakın veya verniğin o baskıya ne gibi değerler katabileceğini anlıyor çözüyor ve matbaacılara sunuyoruz.”

 

matkim clinic nasıl çalışıyor?

matkim clinic’in nasıl çalıştığını, sorduk Yılmaz’a. Öyle ya hasta olan doktora gider. Acaba matbaalar da bu konuda matkim’den yardım istiyorlar mı yoksa matkim mi bu konuda matbaalara teklif sunuyor. “Her ikisi de” diyor Yılmaz ve ekliyor: “Örneğin bazı durumlarda matbaacı arkadaşlarımız bizi baskıda yaşadıkları problemleri anlatmak ve birlikte çözüm bulmak için çağırmalarına rağmen gün sonunda o problem çoktan çözülmüş, kalite konusunda stabilizasyon için matbaa içerisinde ne gibi iyileştirmeler yapılabileceği konusunda mutabakata varılmış ve son olarak önümüzdeki günlerde ne gibi yeni baskı çeşitlerinin deneneceğini konuşuyor olabiliyoruz. Bunun dışında biz iyi, kaliteli ve güzel çalışmaların çok hızlı ağızdan ağıza yayıldığına çok fazla şahit oluyoruz. Bir matbaada yapılan çalışmalar hemen diğer matbaalara da yayılıyor ve bazı haftalar bu taleplere yetişmekte dahi güçlük çekebiliyoruz.”

 

Tamamen ücretsiz!

matkim clinic tüm bu hizmetleri tamamen ücretsiz veriyor. “Sonuçta sektörümüz kazanmış olacak”, diyor Yılmaz. matkim clinic’e nasıl ulaşılacağını ise şöyle anlatıyor:

“Aslına bakarsanız sanılanın aksine matkim clinic bu servisler için ücret almıyor. Toplam kalite ve standardizasyonun toplam faydada tüm sektöre kazandıracağı inancı ile biz  bu servisleri veriyoruz. İşin en kolay kısmı ise matkim clinic’e ulaşmak. Matbaacı dostlarımızın bunun için uzun formlar doldurmalarına gerek yok. matkim firmasının telefonlarından halkla ilişkiler bölümünden randevu almaları durumunda o hafta veya ayki program yoğunluğuna göre karşılıklı randevu sistemi ile gerekli teknik ve uzman arkadaşlarımız matbaanın yerine göre kendilerini uygun olan en kısa zamanda ziyaret ederek ne şekilde yardımcı olabileceklerini gözden geçiriyorlar.”

Bu yazı Haberler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>